Categories
Eesti

Seedimine korda – alusta probleemi juurpõhjusest

Reading Time: 2 minutes

Meil kõigil on kõht aeg-ajalt korrast ära ja see on igati tavapärane. Näiteks võib olla tegu kõhuviiruse, vale toiduvaliku, liigsöömise (tere, jõulud!) või suurt stressi tekitava olukorraga. 

Kuid kui sind vaevavad pidevad seedeprobleemid – gaasid, puhitused, kõrvetised või väsimus pärast sööki, on see märk, et midagi on soolestikus valesti. Ükski neist nähtustest ei tohiks olla sinu igapäevane kaaslane.

Selleks, et saada seedimine korda, tasub esmalt aru saada, mis võib olla sinu praeguste seedeprobleemide põhjuseks.

Miks on vaja seedimise korda saamiseks teada, mis kõhus probleeme põhjustab?

Esmased seedeprobleemid võivad tunduda süütud, kuid pidevad ja pikaajalised probleemid võivad viia tõsiste krooniliste haigusteni, millest välja tulla on oluliselt keerulisem. Oluline on põhjusele saada jälile kohe. 

Sinu tervise keskmes on kõhubakterid, mis toetavad organismi erinevate kasulike ühenditega. 

Seedeprobleemid on üldjuhul esimene märk sinu kõhus elavate bakterite koosluse ehk mikrobioomi tasakaalutusest. Kui sinu mikrobioom ei ole tasakaalus ehk heade ja kahjulike bakterite osakaal sinu soolestikus on paigast ära, ei saa keha toimida nii nagu vaja.

Sinu mikrobioomi olukord peegeldab ja mõjutab väga palju sinu üldist tervist. Lisaks sind vaevavatele seedeprobleemidele võib häiritud kõhuelustik tekitada olukorra, kus sa:

  • ei saa toidust kätte piisavalt vitamiine ja mineraale
  • tunned pidevat väsimust ning energiapuudust (mis võib tulla sellest, et su keha ei saa piisavalt toitaineid kätte); 
  • kipud pidevalt asju unustama
  • koged tihti meeleolulangust
  • maadled pidevate külmetushaigustega
  • oled kimpus nahaprobleemidega (lööbed, akne); 
  • koged häiritud und
  • või tunned talumatust mõne toidu suhtes. 

Sinu kõht on kui tervise juhtimiskeskus. Soolestikus otsustatakse, milline osa söödud toidust imendub sinu vereringesse ning jaotatakse organismis laiali. Terve soolestiku puhul lubatakse organismi erinevad vajalikud toitained (nt süsivesikud, valgud, rasvad, vitamiinid, mineraalid), samas toksiinid soolestikust välja ei pääse, kuna need on tarvis organismist väljutada. 

Kui sinu kõhus elavate bakterite kooslus ei ole tasakaalus, muutub soolestik nõrgemaks ning võib nö lekkima hakata. Sellisel juhul tekib olukord, kus soolestiku seinast pääsevad läbi ka toksiinid ja muud organismile kahjulikud ühendid. Nii aktiveerub immuunsüsteem, mis hakkab kahjulikke ühendeid hävitama ja selle tagajärjel tekib organismi põletik

Kui seedeprobleemid on juba pikaajalised siis see võib viia tõsiste põletikuliste haiguste tekkimiseni. Seetõttu on oluline leida seedeprobleemide juurpõhjus juba varakult ja saada seedimine korda enne kui tõsised haigused välja kujunevad. 

Kuidas leida juurpõhjus, et saada oma seedimine korda?

Et oma seedimine korda saada, on oluline teada, et iga inimese mikrobioom on erinev nagu sõrmejälg. Üks dieet ei saa sobida kõigile. Seega pööra vähem tähelepanu erinevatele vastu rääkivatele soovitustele meedias ning rohkem tähelepanu oma tervisenäitajatele, enda enesetundele ja tervele mõistusele.

Selleks, et tundma õppida oma mikrobioomi ja näha, mis kõhus päriselt toimub on võimalik teha mikrobioomi test

Mikrobioomi test Gut Secrets

Mikrobioomi testist saad väga põhjaliku ülevaate oma kõhubakterite seisukorrast. Testiga näed, mis on hästi ja millised murekohad vajavad sinu tähelepanu. Samuti saad teada, millised toite sinu väikesed sõbrad kõhus enim vajavad ning milline eluviis nende tasakaalu ja tervet soolestikku toetab.  

Teades, mida just sinu keha vajab on võimalik liikuda õigete sammudega, et oma seedimine korda saada. 

Uuri lähemalt mikrobioomi testi kohta siit.

Sinu tervis algab kõhust! 

💌 Liitu ka Elsavie uudiskirjaga, et saada igal nädalal kasulikku infot oma tervise heaks.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *